دوشنبه 31 خرداد 1400
انواع کپسول آتش نشانی از نظر وزن

کپسول آتش نشانی ابزاری حیاطی برای مهار آتش هستند که در بسیاری از مکان های عمومی و خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزارها برای مهار آتش سوزی های کوچک مناسب بوده و قادر به اطفاء آتش سوزی هایی با دامنه وسیع نیستند. این کپسول ها به دو دسته کپسول عمل کننده طبق کاتریج و کپسول های با مخزن تحت فشار دسته بندی می شوند. انواع کپسول های آتش نشانی عبارتند از:

کپسول های آتش نشانی از نظر وزن

کپسول های آتش نشانی دارای وزن های مختلفی هستند که کمترین آن 1 کیلوگرم و بیشترین آن 50 کیلوگرم می باشند. کپسول های سبک وزن به راحتی جابجا شده و بیشتر درون خودرو و منزل به کار می روند. اما نمونه های 50 کیلوگرمی را باید با چرخ دستی حمل کرد و بیشتر در کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرند. اگر بخواهیم استاندارد وزنی کپسول ها را بررسی کنیم رایج ترین آنها به شرح زیر می باشند: 

  • کپسول ها دستی: این کپسول ها شامل کپسول های پودری و گازی می شوند. به طوری که استاندارد وزنی نمونه های پودری بین 0.5 کیلوگرم الی 14 کیلوگرم و استاندارد وزنی نمونه های گازی بین 1 الی 12 کیلوگرم می باشد.
  • کپسول های ثابت و چرخ دار: این کپسول ها تنها در وزن های 12 الی 14 کیلوگرمی تولید و عرضه می شوند. این کپسول ها به اصطلاح صنعتی بوده و اغلب در مکان های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

کپسول های آتش نشانی از نظر وزن

وزن چه تاثیری روی کپسول آتش نشانی می گذارد

یکی از سوالاتی که همواره مطرح می شود این است که وزن چه تاثیری روی کپسول آتش نشانی می گذارد. در واقع در سرعت تخلیه کپسول ها چند مولفه وجود دارد که وزن یکی از مولفه های اساسی آن است. مولفه های تاثیرگذار در سرعت تخلیه کپسول عبارتند از:

  • فشار کاری
  • وزن
  • قدرت پرتاپ
  • نوع ماده خاموش کننده

وزن یکی از مولفه های تاثیرگذار بر سرعت تخلیه کپسول است ممکن است تا 1 الی 3 دقیقه نیز طول بکشد. هر چه مدت زمان تخلیه بیشتر باشد، ابعاد و وزن کپسول نیز بیشتر خواهد بود.

نصب و نگهداری کپسول آتش نشانی بر اساس وزن

قبل از نصب کپسول باید وزن آن را بسنجیم. برای این کار باید کاتریج دستگاه را به آرامی جدا کرده و سپس آن را وزن کنیم. اگر وزن کپسول 10 درصد کمتر شده باشد باید کپسول را شارژ کنیم. پس از برسی وزن کپسول باید آنها را متناسب با وزنشان در ارتفاع 1 الی 1.5 متری از سطح زمنی نصب کنیم. دلیل این امر هم آن است که افراد با هر قدی بتوانند کپسول ها را مورد استفاده قرار دهند. بهتر است کپسول آتش نشانی کمتر از 18 الی 40 کیلوگرمی در ارتفاع 1 متر و کپسول های بیشتر از 18 الی 40 کیلوگرمی در ارتفاع 1.5 متری از سطح زمین نصب شوند. گفتنی است که سر کپسول باید رو به هوا باشد.