کپسول خاموش کننده برق

انواع خاموش کننده های آتش شامل خاموش کننده های آب، فوم، دی اکسید کربن، خاموش کننده های شیمیایی مرطوب و پودر خشک می باشند و انتخاب انواع خاموش کننده برای کلاس مربوط به آتش می تواند به معنای واقعی تفاوت بین مرگ و زندگی باشد. برای مقابله با هر نوع آتش سوزی نمی توان از همه انواع کپسول های اطفاء حریق استفاده نمود. لذا انتخاب می تواند بسیار بااهمیت باشد. حال کپسول خاموش کننده برق چه نوع کپسولی بوده و چرا باید از آن نوع کپسول استفاده نمود؟

اولین قدم، بررسی این است که چه موادی در منطقه وجود دارد تا از حریق جلوگیری شود. این موارد را می توان به شش دسته مواد مختلف تقسیم کرد:

کلاس های آتش سوزی

  • کلاس A، مواد جامد مبتنی بر کربن قابل احتراق، مانند کاغذ، چوب یا منسوجات
  • کلاس B، مایعات قابل اشتعال مانند پارافین، بنزین، گازوئیل یا روغن (اما نه روغن پخت و پز)
  • کلاس C، گازهای قابل اشتعال، مثلا بوتان، پروپان یا متان
  • کلاس D، فلزات سوزاننده، مانند آلومینیوم، لیتیوم یا منیزیم
  • کلاس E، آتش سوزی ناشی از تجهیزات الکتریکی
  • کلاس F، چربی ها و روغن های پخت و پز.

کپسول خاموش کننده برق

البته در ژاپن و آمریکا حریق به 4 دسته D , C , B , A و در اروپا و استرالیا به 5 دستهE ,D , C , B , A تقسیم بندي می شود. گـروه A, B, C در تمام اسـتانداردها مشـابه، اما در آمریکا گـروه C
شامل حریقهاي الکتریکی بوده و در گروه بندی اروپایی گروه C به گازها مربوط می شود و حریـق هـاي الکتریکـی در گروه E قرار می گیرند.

کپسول های آتش نشانی مناسب برای حریق الکتریکی کدام است؟

خاموش کننده های دی اکسید کربن (CO2) برای مکان هایی که تجهیزات الکتریکی زیادی دارند مانند دفاتر یا اتاق سرور ایده آل هستند، زیرا استفاده از آن ها در آتش سوزی ناشی از دستگاه های الکتریکی بی خطر است. خاموش کننده های دی اکسید کربن، برخلاف خاموش کننده فوم، هیچ پس مانده ای باقی نمی گذارند. همچنین می توان آن ها را در آتش سوزی های کلاس B، که شامل مایعات قابل اشتعال مانند پارافین یا بنزین است نیز استفاده کرد. خاموش کننده های CO2 با مهار آتش و قطع تأمین هوا عمل می کنند. این خاموش کننده ها دارای برچسب مشکی هستند.
خاموش کننده های پودر شیمیایی می توانند در آتش سوزی های کلاس A ، B و C استفاده شوند. آن ها همچنین می توانند در آتش سوزی های مربوط به تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار گیرند، اما آتش را خنک نمی کنند، بنابراین امکان شعله ور شدن دوباره ی آتش وجود دارد. خاموش کننده های پودری می توانند باعث کاهش دید شوند و مشکلات تنفسی ایجاد کنند. به طور کلی استفاده از آن ها در داخل ساختمان توصیه نمی شود مگر این که مطلقا گزینه دیگری وجود نداشته باشد. خاموش کننده های پودری دارای برچسب آبی هستند.

کپسول خاموش کننده برق

کدام خاموش کننده ها و کپسول ها برای حریق های الکتریکی مناسب نیستند؟

آب از خاموش کننده های نامناسب برای اطفاء حریق الکتریکی است. لذا نباید از کپسول های آب و گاز یا کپسول آتش نشانی کف در این نوع از حریق ها استفاده نمود. زیرا آب رسانایی برای جریان برق بوده و علاوه بر این که موجب خسارات زیادی می شود، باعث برق گرفتگی هم خواهد شد؛ لذا اوضاع بدتر می شود. کپسول خاموش کننده برق، شامل کپسول های دی اکسید کربن و پودر شیمیایی است که با توجه به مزیت های بیشتر خاموش کننده دی اکسید کربن، در این نوع از آتش سوزی ها، اغلب از کپسول های اطفاء حریق دی اکسید کربن استفاده می شود.

ردیفکپسول آتش نشانی خاموش کننده برققیمت (تومان)
1 کپسول آتش نشانی خاموش کننده برق بایا 2 کیلویی 650000
2 کپسول آتش نشانی خاموش کننده برق کیهان 2 کیلویی 450000
3 کپسول آتش نشانی خاموش کننده برق بایا 3 کیلویی 700000
4 کپسول آتش نشانی خاموش کننده برق کیهان 3 کیلویی 550000
5 کپسول آتش نشانی خاموش کننده برق دژ 4 کیلویی 700000
6 کپسول آتش نشانی خاموش کننده برق کیهان 4 کیلویی 750000
7 کپسول آتش نشانی خاموش کننده برق کیهان 6 کیلویی 880000
8 کپسول آتش نشانی خاموش کننده برق بایا 6 کیلویی 1300000
9 کپسول آتش نشانی خاموش کننده برق کیهان 10 کیلویی 1600000
10 کپسول آتش نشانی خاموش کننده برق بایا 10 کیلویی 2100000
11 کپسول آتش نشانی خاموش کننده برق آرمان 12 کیلویی 1570000
12 کپسول آتش نشانی خاموش کننده برق بایا 12 کیلویی 2200000
13 کپسول آتش نشانی خاموش کننده برق جوکل 20 کیلویی 18000000
سوالات متداول کپسول خاموش کننده برق
کدام کپسول، کپسول خاموش کننده برق نیست؟
آب از خاموش کننده های نامناسب برای اطفاء حریق الکتریکی است. لذا نباید از کپسول های آب و گاز یا کپسول آتش نشانی کف در این نوع از حریق ها استفاده کرد.
کپسول‌های خاموش کننده برق کدامند؟
کپسول آتش‌نشانی co2، کپسول آتش‌نشانی فوم و خاموش کننده‌های abc