کپسول آتش نشانی abc

در عملیات مهار حریق توجه به نوع آتش سوزی بسیار مهم است؛ به طوری که قبل از انتخاب کپسول باید تیپ آتش سوزی را شناسایی کرده تا از کپسول مناسب برای خاموش کردن آن استفاده کنیم.
امروزه وجود کپسول های آتش نشانی در تمامی اماکن چه محیط باز و چه فضاهای محصور و سر پوشیده، یکی از اصول مهم ایمنی به شمار میرود. به طوری که در حفاظت و نگهداری از جان و مال بسیار مفید واقع بوده و تلاش شده تا قیمت آن برای عموم مقرون به صرفه در نظر گرفته شود.
کپسول ABC چیست و چه کاربردی دارد؟
کپسول آتش نشانی ABC برای مهار سه نوع آتش سوزی بکار میرود که شامل موارد زیر می شود:

  • ماده جامد
  • مایعات قابل اشتعال
  • گازهای قابل اشتعال

محتوای تشکیل دهنده این نوع کپسول آتش نشانی با توجه به نوع کاربرد آن به دو دسته تقسیم میشوند:
مواد خشک و مواد شیمیایی که هر دو به عنوان مواد موثر خاموش کننده به صورت پودر تولید میشوند. این مواد هر دو با محیط زیست سازگار هستند؛ یعنی غیرسمی هستند و بر اساس استاندارد ملی، تا بیش از 5 کیلو ولت قابلیت نارسانایی الکتریکی دارند؛ به طوری که این امکان را فراهم میکند تا در لحظات اولیه آتش سوزی، که هنوز برق محل وقوع حادثه قطع نشده و نباید از آب استفاده شود، بتواند تاثیر مفیدی از خود برجای بگذارد.

کپسول آتش نشانی abc

انواع آتش سوزی
آتش سوزی ها به چند نوع تقسیم میشوند که نوع آتش سوزی A به حریق جامد قابل اشتعال اطلاق می شود. در آن سو آتش سوزی های نوع B و C نیز به تجهیزات الکتریکی و برقی مربوط میشود.

مواد تشکیل دهنده کپسول ABC

مواد تشکیل دهنده این کپسول از پودر مونو آمونیوم فسفات است. این ماده به دلیل جذب رطوب پایین تری که نسبت به پتاسیم و بی کربنات سدیم دارد هرگز تبدیل به کلوخ نشده و طول عمر بالاتری دارد. البته ناگفته نماند این کپسول ها دارای یک نقطه ضعف بزرگ و آن هم آسیب رساندن به تجهیزات الکترونیکی می باشد. اما با این وجود به عنوان یک کپسول آتش نشانی چند منظوره برای اطفاء حریق در منازل و اماکن عمومی به کار برده می شوند.
لازم به ذکر است برای تهیه محصولات آتش نشانی به شرکت هایی مراجعه کنید که دارای مهر استاندارد هستند یعنی مورد تایید سازمان آتش نشانی باشند.

کلاس کپسول abc

  • کلاس A: این نوع خاموش کننده ها برای مهار آتش سوزی های ناشی از مواد قابل اشتعال معمولی به کار می روند.
  • کلاسB: برای مهار آتش سوزی های ناشی از مایعات قابل اشتعال مانند الکل بنزین و رنگ های روغن و... به کار می روند.
  • انواع C: برای مهار آتش سوزی های مربوط به انرژی و تجهیزات برقی به کار می رود.

کپسول abc

نحوه ساخت خاموش کننده نوع ABC

این نوع خاموش کننده از پودر مونو آمونیوم فسفات ساخته شده که جذب رطوبت کمتری در مقایسه با سدیم، پتاسیم و بی کربنات دارد. دمای ذوب پودرهای خاموش کننده ABC نسبتا بالا بوده و در مجاورت گرما در دمای 180 تا 200 درجه سانتیگراد قابلیت تحمل دارند.