كپسول آتش نشانی آب و گاز

کپسول های آتش نشانی در انواع مختلفی موجودند و هرکدام دارای کلاس های آتش خاصی می باشند. لذا وقتی صحبت از انواع خاموش کننده ها می شود، پنج نوع اصلی وجود خواهند داشت، از جمله مواد شیمیایی مرطوب، دی اکسید کربن، پودر خشک، کف و آب. بر این اساس داشتن دقیقا نوعی از کپسول آتش نشانی که با محیط کار و زندگی تان مطابقت داشته باشد، از اهمیت زیادی برخوردار است. نیاز به انواع مختلفی از کپسول های آتش نشانی به انواع سوخت ها که ممکن است آتش را ایجاد کنند، بستگی دارد. بنابراین انواع مختلف آتش سوزی های ناشی از سوخت های مختلف در گروه های متفاوت آتش سوزی طبقه بندی می شوند.

از جمله خاموش کننده های بسیار پر کاربرد می توان به کپسول های آتش نشانی آب و گاز اشاره نمود. از این نوع خاموش کننده ها برای خاموش کردن آتش سوزی های کلاس A (آتش سوزی های کلاس A شامل آتش سوزی های ناشی از مواد قابل احتراق ازجمله کاغذ، پارچه، چوب و سایر مواد جامد قابل اشتعال است) استفاده می شود. نیتروژن یا هوای تحت فشار به همراه آب برای این نوع از خاموش کننده ها کاربرد دارد و در زمان تخلیه خاموش کننده، گاز تحت فشار، آب را به طرف شیلنگ تخلیه هدایت خواهد کرد.

کپسول آب و گاز

کپسول آب و گاز

آب یکی از متداولترین مواد خاموش کننده برای آتش سوزی نوع A است. کپسول های اطفا حریق آب و گاز از جمله بهترین کپسول ها، برای مهار و کنترل حریق های ناشی از مواد جامد می باشند و آب به وسیله گاز نیتروژن از این نوع کپسول ها خارج می شود. به طوری که در حدود دو سوم این کپسول ها آب بوده که با هوا تحت فشار قرار گرفته است. در بعضی موارد، مواد شوینده به آب اضافه می شود تا کف تولید شود. طول کپسول ها تقریباً 6/1 متر (2 تا 3 فوت) بوده و در صورت پر بودن تقریبا 11.5 کیلوگرم (25 پوند) وزن دارند. کپسول های آب و گاز شباهت زیادی به کپسول های پودر و گاز دارند با این تفاوت که در این کپسول ها از آب به جای پودر استفاده می شود. کپسول های آب و گاز با خنک سازی سطح سوخت، آتش را خاموش می کنند تا عنصر گرما را از مثلث آتش از بین ببرند.
لازم به ذکر است که برای خاموش کردن آتش سوزی های ناشی از مایعات قابل اشتعال (کلاس B) و همچنین آتش الکتریکی نباید از آب استفاده کنید. آب در خاموش کردن این نوع آتش سوزی ها بی تأثیر است و با گسترش آتش اوضاع بدتر می شود.

قیمت کپسول آتش نشانی آب و گاز

قیمت کپسول آتش نشانی آب و گاز

استفاده از کپسول آتش نشانی آب و گاز بسیار ساده است. کافی است ضامن را بفشارید و شیلنگ را به طرف ماده سوختنی بگیرید. کپسول های آتش نشانی آب و گاز در انواع برندها و قیمت های مختلف موجودند. لذا در هنگام تهیه این نوع کپسول ها باید به کیفیت قطعات دقت نمود، از جمله مقاوم بودن قطعات در برابر هوای سخت و اشعه یو وی، جنس بدنه که در برابر حرارت مقاوم باشد، استفاده از رنگ های باکیفیت که مانع از خوردگی و پوسیدگی محفظه شود و یا سایر قطعات جانبی که در اختیار شما قرار می گیرد.
نتیجه گیری
با توجه به محل قرارگیری و استفاده از کپسول های آتش نشانی می توان از انواع این کپسول ها استفاده نمود. کپسول های آب و گاز برای آتش سوزی های نوع A کاربرد دارند.

ردیفکپسول آتش نشانی آب و گازقیمت (تومان)
1 کپسول آتش نشانی آب و گاز دریا 6 لیتری 320000
2 کپسول آتش نشانی آب و گاز دژ 6 لیتری 250000
3 کپسول آتش نشانی آب و گاز بایا 6 لیتری 350000
4 کپسول آتش نشانی آب و گاز دژ 10 لیتری 360000
5 کپسول آتش نشانی آب و گاز بایا 10 لیتری 450000
6 کپسول آتش نشانی آب و گاز جوکل 9 کیلویی 2200000
7 کپسول آتش نشانی آب و گاز بایا 25 لیتری 1100000
8 کپسول آتش نشانی آب و گاز دریا 25 لیتری 1160000
9 کپسول آتش نشانی آب و گاز دریا 50 لیتری 1480000
10 کپسول آتش نشانی آب و گاز بایا 50 لیتری 1900000
11 کپسول آتش نشانی آب و گاز دژ 50 لیتری 1200000
سوالات متداول كپسول آتش نشانی آب و گاز
كپسول آتش نشانی آب و گاز برای چه آتش سوزی ای استفاده می‌شود؟
از این نوع خاموش کننده ها برای خاموش کردن آتش سوزی های کلاس A (آتش سوزی های کلاس A شامل آتش سوزی های ناشی از مواد قابل احتراق ازجمله کاغذ، پارچه، چوب و سایر مواد جامد قابل اشتعال است) استفاده می شود.
عملکرد كپسول آتش نشانی آب و گاز چگونه است؟
کپسول های آب و گاز با خنک سازی سطح سوخت، آتش را خاموش می کنند تا عنصر گرما را از مثلث آتش از بین ببرند.