عیب یابی سیستم اعلام حریق زیتکس

سیستم های اعلام حریق در امنیت و ایمنی ساختمان نقش مهمی دارند از این رو عیب یابی این دستگاه ها به حساسیت بالایی نیاز دارند. مهندسان و متخصصانی که در زمینه تاسیسات ساختمان فعالیت می کنند به این مورد بسیار دقت می کنند و علاوه بر انتخاب مارکی با کیفیت برای این سیستم به عیب یابی کامل آن می پردازند تا از بروز هر حادثه ای جلوگیری کنند. زیتکس از معتبرترین برندها است که در زمینه تولید سیستم های اعلام حریق فعالیت دارد. سیستم اعلام حریق زیتکس همانند دیگر سیستم ها نیازمند آپدیت است و هر چند وقت یکبار این سیستم با توجه به فناوری ها و یافته های جدید تکنولوژی به روز می شوند. این سیستم ها گاهی دچار خطاهایی می شوند که با عیب یابی می توان به آسانی آن ها را رفع کرد و عملکرد سیستم را بهبود داد. عیب یابی این سیستم ها سبب می شود قابلیت های جدیدی به دستگاه اضافه شود و با محیط سازگارتر شوند. با توجه به این موارد تعمیر،نگهداری و عیب یابی سیستم های اعلام حریق اهمیت بسیار بالایی دارد. در ادامه این مقاله از آتش پاد به بررسی رفع خطاهای سیستم اعلام حریق زیتکس می پردازیم.

عیب یابی سیستم اعلان حریق زیتکس

رفع خطای سیستم اعلام حریق زیتکس

برای رفع ایرادهای این سیستم راهکارهایی وجود دارد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

  • بازدید دوره ای از سیستم: مهم ترین فرآیند عیب یابی بازدید مرتب از دستگاه است. این عمل بهتر است به صورت هفتگی انجام شود و پنل مرکزی آن هر هفته بررسی شود. در بازدید هفتگی باید به صورت تصادفی از شستی ها تست گرفته شود، علاوه بر این باید برای سیستم های زیتکس چکاپ کامل 6 ماهه در نظر گرفت و تمام کابل ها، سیم های، دتکتور، فلاشرها، آژیر و .... دستگاه بازدید شوند. در آخر برای به روز کردن دستگاه باید به صورت سالانه اقدام کرد. اغلب در عیب یابی های سالانه کل دستگاه و دتکتور تمیز می شود در واقع سیستم را باید سالانه سرویس کرد.
  • تست دتکتور: تست و آزمایش دتکتور اهمیت ویژه ای در عیب یابی سیستم اعلام حریق زیتکس دارد. این فرآیند را با تست دودی بیشتر می شناسند که در آن حساسیت سیستم سنجیده می شود و در صورت عملکرد ناصحیح آن را عوض می کنند. تست دتکتور را بهتر است هر 4 سال یکبار انجام داد از این رو حتما بعد از چکاب برچسب تاریخ داری روی دستگاه نصب کنید.

تجهیزات سیستم های اعلام حریق بسیار حساس هستند در نتیجه رفع خطای آن ها کاری حساس و سنگین است. خطاهایی که در این سیستم ها رخ می دهد اعلام های بدون آتش سوزی است. برای رفع خطاها باید بازیدهای دوره ای، 6ماهه و سالانه را به طور مرتب انجام داد علاوه بر این حساست دتکتور فراموش نشود.

رفع خطای سیستم اعلام حریق زیتکس  

آلارم های اشتباه سیستم های اعلام حریق زیتکس

یکی از معمول ترین خطایی که ممکن است در سیستم رخ دهد، آلارم ها هستند. این هشدارها به صورت ناخواسته در صورت وجود هرگونه دود، حرارت، سیگار روشن و ... فعال می شوند که در صورت هر مشکل و ایرادی امکان ایجاد هشدار اشتباه زیاد می شود. اغلب این مشکلات در تنظیم پنل ها، دتکتورها و شستی ها ایجاد شده و سبب می شود سیستم دچار آلارم کاذب شود. بهتر است هر چند وقت یکبار اجزای سیستم اعلام حریق زیتکس را چک کنید و در صورت مشاهده هر مشکلی آن را رفع کنید. اگر سیستم زیتکس شما دچار همچین عیبی شد در اولین قدم باید تنظیمات پنل ها را مورد بررسی قرار داد.